שכירים, יכול להיות שבמס הכנסה יש הרבה מאוד כסף ששייך לכם

אנחנו עושים כל מה שאנחנו יכולים כדי להתפרנס בכבוד: נעדרים מהבית במשך שעות ארוכות ולפעמים לא מבלים מספיק עם המשפחה, עובדים בעבודות שלא תמיד אנחנו רוצים לעבוד בהן, סובלים את הקפריזות האינסופיות של הבוס והקולגות, נלחמים על כל שקל ובסוף חוזרים הביתה עם משכורת שלא תמיד מספיקה לכל מה שצריך. אבל מסתבר שבזמן הזה, שאנחנו רודפים אחרי הזנב של עצמנו, יכול להיות שקיימים הרבה מאוד כספים ששייכים לנו, ורק מחכים שנאסוף אותם.
(שנה גודל)

מאיפה מגיע הכסף האבוד?

הכסף הזה הוא בעצם חלק ממיליארדי שקלים שמס הכנסה חייב לשכירים רבים במשק הישראלי. דוח מבקר המדינה משנת 2015 קבע כי מס הכנסה ביצע גביית יתר במהלך השנים האחרונות, אבל הוא לא מחזיר את הכספים העודפים ביוזמתו לציבור. המשמעות היא שכנראה גם הכסף ששייך לכם שוכב בקופת המדינה, ממתין שתוציאו אותו כבר משם.

למה לא ידענו על זה?

עם יד על הלב: האם אתם יודעים כמה מס הכנסה מנכים לכם מדי חודש? אם עניתם "לא", אתם לא לבד. מרבית השכירים לא מעיפים מבט בשורה הזו שמתנוססת בתלוש השכר שלהם, לא יודעים איך מבוצע החישוב לניכוי המס, סומכים על המעביד ולא תמיד מעדכנים אותו בשינויים שחלו במצבם האישי שלהם ובמצב בני משפחתם, שינויים שיכולים להשפיע על גובה המס.

שכירים רבים גם משנים מקום עבודה במהלך שנת המס, או שבמשכורתם חל שינוי וכתוצאה מכך נוצרים פערי מס היכולים להגיע לעשרות אלפי שקלים בשנה ואף יותר.

שטרות של 100 ש
"יכול להיות שמגיע לכם החזר של אלפי ועשרות אלפי שקלים" | צילום: fotolia

שינויי חקיקה של משרד האוצר ומשה כחלון

הטבות המס שבוצעו לאחרונה במסגרת רפורמה כוללת שנערכה ע"י משרד האוצר בראשות השר כחלון, ונכנסו לתוקף ב-1.1.2017, הרבה פעמים לא מחושבות ומעודכנות רטרואקטיבית על ידי מעסיקים. כתוצאה מכך, נוצרים פערים נוספים של אלפי שקלים ולעיתים עשרות אלפי שקלים עקב חוסר מימוש זכויות אלו.

כל אלו והנושאים השונים שהוזכרו גורמים לכך שהמעבידים לא לוקחים בחשבון את הקלות המס והעדכונים השונים שמגיעים לכם, ולכן המס שהם מנכים גבוה מהנדרש.

אז כמה כסף מגיע לנו?

מס ההכנסה מחושב ברמה חודשית ורק בסוף השנה נעשה חישוב המס הסופי, הכולל ניכויים וזיכויים שונים המגיעים לשכירים (ולא רק לעצמאיים, כמו שרבים חושבים). מאחר והחזרי המס תקפים רטרואקטיבית לשש שנים – מדובר בסכום כסף לא מבוטל וההערכות הן שהסכומים נעים בין אלפי שקלים ולעיתים עשרות אלפי שקלים לאדם!

איך תדע שאתה זכאי להחזרי מס?

קיימות סיבות רבות המזכות שכירים בהחזרי מס, הנה המרכזיות בהן:

 • לא עבדת ברציפות בשש השנים האחרונות.
 • קיבלת דמי אבטלה בחלק משנת המס.
 • החלפת מספר מקומות עבודה בתקופה זו ובמשכורתך חלו שינויים, או אם עבדת במספר מקומות עבודה במקביל ולא ערכת תיאום מס כנדרש.
 • שילמת באופן עצמאי שלא דרך המעביד לקופת גמל, לקרן פנסיה, לאובדן כושר עבודה או לביטוח חיים (גם לצרכי משכנתה).
 • ביצעת השקעות בניירות ערך.
 • יש לך ילדים עד גיל חמש.
 • ילדך אובחן כלוקה בהפרעת קשב וריכוז, כבעל לקות למידה או כסובל מליקוי רפואי המקשה על תפקידו.
 • אחד מבני משפחתך הקרובים נמצא במוסד סיעודי.
 • העברת תרומה כספית לעמותות או למוסדות מוכרים המעניקות זיכוי מס.
 • סיימת לימודים אקדמאים או השתחררת משירות צבאי בשש השנים האחרונות.
 • חל שינוי במצבך המשפחתי (לידה, נישואים או גירושים המחייבים בתשלום מזונות).
 • אתה מתגורר ביישוב ספר, כלומר ביישוב מוכר לצורך קבלת נקודות זיכוי במס הכנסה.
שינויי החקיקה החדשים במשרד האוצר יכולים להיות שווים לכם הרבה כסף | כנסת ישראל
שינויי החקיקה החדשים במשרד האוצר יכולים להיות שווים לכם הרבה כסף | כנסת ישראל

מה צריך לעשות כדי לקבל את הכסף?

נכון, אפשר בהחלט לפנות ישירות למשרדי רשות המיסים ולהתנהל מולם. אולם קחו בחשבון את הבירוקרטיה והסחבת. סקר שערך "ידיעות אחרונות" בתחילת השנה העלה כי באזורים רבים בארץ זמן ההמתנה להחזר הכספי יכול להגיע אפילו עד שנתיים מיום הגשת הבקשה! יש לקחת בחשבון כי רק עלות פתיחת תיק בנושא עלולה להגיע לאלפי שקלים בגין בדיקת היתכנות לנושא.

דרך טובה להימנע מעלויות גבוהות בשלב הבדיקה הראשונית היא באמצעות פנייה לאנשי המקצוע המתמחים בהחזרי מס לשכירים. העדיפו את החברה שנותנת ליווי מקצועי ואישי לכל אורך הדרך, ושמאחוריה גב יציב וחזק.

חברת "הון חוזר" מעמידה לרשותכם צוותים מנוסים ומקצועיים, שילוו אתכם מרגע פתיחת התיק, דרך ההתנהלות השוטפת מול הרשויות ועד שכספכם יוחזר לחשבונכם. התהליך מתחיל בשיחה שבה מתבצעת בדיקה ראשונית לבדיקת היתכנות של החזר מס, בהמשך נכנס לתמונה משרד רואי חשבון "שטיינמץ עמינח", אחד מעשרת המשרדים המובילים בארץ ועם ניסיון של יותר מ- 30 שנה בהחזרי מיסוי לעשרות אלפי בתי אב.
בשלב הבא, רואי החשבון מבצעים בדיקה של הזכאות להחזר, ומגישים דוח מקצועי ואופטימאלי לרשויות המס. התהליך מול רשויות המס הכולל את הליך הגבייה, מתבצע ביעילות ובמהירות, תוך השגת תוצאות מקסימליות לכל אחד ואחת מהלקוחות. בגין פתיחת תיק, ליווי ובדיקה על ידי משרד רואי חשבון מוביל, תשלמו 350 ₪ בלבד, לשם ההשוואה בדיקה כזו ע"י רואה חשבון מומחה או יועץ מס תעלה לכם באופן פרטי פי כמה וכמה.
מהסכום שמתקבל בפועל החברה גובה אחוזים על בסיס הצלחה בלבד.

נשמע טוב! אטפל בזה מתישהו…

ממש לא כדאי להמתין! חוק ההתיישנות חל גם במקרה של החזרי מס המגיעים לכם כחוק, והוא עומד על 6 שנים. כך שאם לא דרשתם את המגיע לכם בזמן, לא תוכלו לקבל את ההחזרים, וחבל.
בנוסף, רובנו יודעים שהחיים מזמנים לנו כל הזמן אינספור מטלות ומשימות, חלקן דחופות יותר וחלקן פחות. ולכן כשמחליטים לדחות משימה למועד לא ידוע, אנחנו פשוט לא מבצעים אותה. אז אל תחכו, בדקו כבר עכשיו אם מגיע לכם החזר כספי בגובה אלפי שקלים.

דילוג לתוכן