מה הייתם עושים עם 5000 ₪ נוספים בחודש? (ואיך תתחילו לעשות את זה)

אם אתם מברי המזל שמסתפקים בהכנסה שלכם – המאמר הזה הוא לא בשבילכם. אבל אם גם אתם, כמו (על פי הערכה) מעל 90% מהישראלים במשק, מרגישים שגובה השכר אינו עומד בקנה אחד עם גובה ההוצאות, ויש לכם את המוטיבציה לבחון פתרונות אפשריים לטובת הגדלת ההכנסה – המאמר הזה הוא בדיוק בשבילכם.
(שנה גודל)

ממחקר קטן שערכנו לטובת הכתבה, גילינו כי ישראלים רבים פועלים על מנת להגדיל הכנסות. בין אם מדובר בבעלי עסקים קטנים או בין אם מדובר בשכירים – שבעה מעשרה נשאלים בסקר שלנו העידו על עצמם כי הם מחפשים אקטיבית דרכים להעלאת ההכנסה המשפחתית החודשית וכי הם מתנסים בדרכים שונות ליצירת הכנסה פסיבית, שתאפשר להעלות את רמת החיים מבלי לדרוש שעות עבודה או נטילת התחייבויות (או הלוואות) נוספות.

איך עושים את זה? מסתבר, שיש שיטות רבות. אחת השיטות שעלו באופן מובהק כפופולריות מהסקר שלנו, היא השקעה בשוק ההון. על מסחר בשוק ההון כדרך ליצירת הכנסה פסיבית משמעותית לצד "העבודה הרגילה" שלכם – במאמר שלפניכם.

כמה קשה תצטרכו לעבוד, כדי לקבל תוספת שכר חודשית של 5,000 ש"ח בחודש?

אז, נניח שתוספת של 5,000 ש"ח להכנסה החודשית של הבית שלכם, הייתה מאפשרת לכם את רמת החיים שאתם שואפים אליה. תוספת כזו היתה מאפשרת לא רק לחיות "מהיד אל הפה", אלא אולי לסגור הלוואות שלקחתם, אולי לשפר דיור או לקנות רכב חדש, או אולי להגשים כמה חלומות שדחיתם לעת שבה יהיה לכם מספיק כסף…

הדרכים הברורות להשגת תוספת של רווחים היא השגה של עבודה נוספת או "שעות נוספות". אבל שתי דרכים אלה הן שוחקות ותלויות ביכולת הפיזית שלכם להשקיע בעוד עבודה. עצם התוספת של שעות ליום העבודה שלכם – היא בדרך כלל ירידה ברמת ובאיכות החיים ולכן היום – אנחנו מחפשים פתרונות אחרים.

אפשרות נוספת היא, למשל, רכישה של נכס והשכרתו. רבים בוחרים באפיק זה של הכנסה, בהשקעה בנכסים בארץ ובחו"ל. אבל במרבית המקרים מדובר על השקעה לטווח ארוך, שהלוואה לצורך הרכישה עצמה בצידה. בחלק מן המקרים, השקעות כושלות משמען סיכון של סכומי כסף גדולים לטובת רווחים ספקולטיביים בעתיד.

האפשרות שעליה נמליץ במסגרת מאמר זה, הוא השקעות בשוק ההון. מדובר בהכנסה פסיבית, מהסוג בו אין גובה השקעה מינימאלי או הכרח לסכום כסף משמעותי שצברתם לטובת ההשקעה, המהווה אפשרות קונקרטית (ממש כאן ועכשיו) ליצירת אפיק הכנסה משמעותי נוסף, גמיש ונזיל.

בדקנו קורס מסחר עצמאי בשוק ההון כערוץ ליצירת הכנסה פסיבית – וגילינו שוק שלם של מצדדים בבחירה לסחור בשוק ההון, על מנת "לסגור את הפינה" ולייצר עוד הכנסה חודשית לבית.

איך לומדים להשקיע באופן רווחי בשוק ההון?

ההחלטה לקחת שליטה על גובה ההכנסה ולפעול על מנת להגדיל אותה, תמיד נמצאת בידיים שלכם. יצירת אפיק הכנסה נוסף דרך השקעות בשוק ההון, הינו תהליך הדורש אימון ולימוד (אמנם קצר – אבל יש צורך ברצון והבעת רצינות במהלך הלימודים). אם אתם בעלי מוטיבציה גבוהה ורואים את עצמכם מחפשים ומזהים עסקאות רווחיות בבורסה – יכול להיות שלימודי שוק ההון יהיו בדיוק הדבר המתאים לכם, על מנת להכפיל את הכנסות המשפחה ולאפשר חיים נינוחים יותר.

"על מנת להפוך לסוחר מצליח, צריך שיתקיימו שני תנאים" מספר שחר חן (28), מרצה לשוק ההון במכללת פסגות. "הראשון הוא כישרון, יכולת, ומוטיבציה – והשני הוא הדרכה טובה, מקורות טובים להשגת ידע וליווי בצעדים הראשונים בשוק ההון". אילן ברנבויים (25), מרצה למסחר בשוק ההון ואופציות מעוף וסטודנט למשפטים, מספר כי עסקה מוצלחת בעיניו היא עסקה שבה הסוחר מקיים את הכללים שקבע לעצמו. בעיניו, ההצלחה חשובה לא פחות מהרווח. ברנבויים, למד קורס מסחר בשוק ההון מייד עם שחרורו מהצבא, וכיום הוא מעיד על עיסוקו שהוא "מהמעניינים ביותר לשחק איתם ולחקור אותם".

"בהערכה גסה", אומר ברנבויים, "השקעתי במהלך הלימודים כארבע שעות שבועיות ב'חידוד הלהב'. היום, אני לא חושב שאני יושב כל היום על חדשות כלכליות ועל גרפים, פשוט האוזן שלי רגישה יותר למידע רלוונטי שאחרים יכולים להתעלם ממנו".

השקעות בשוק ההון – תיקחו את זה ברצינות ותגלו אפיק הכנסה משמעותי נוסף

דימה קנדאורוב (26), סיים צבא והחל מיד לימודי שוק ההון במכללת פסגות. הוא גילה עולם מרתק שאליו נשאב במהרה, והיום עוסק ברצינות ובאופן יום יומי בחקר שוק ההון, לימוד הנושא וביצוע עסקאות. "שוק ההון הפך חלק מהחיים שלי" הוא מספר, "אני תמיד מחפש עסקה טובה, את כל ההרצאות ביו-טיוב בנושא כבר שמעתי, אני פשוט אוהב את מה שאני עושה".

כל המרואיינים למאמר זה מספרים על עסקאות שבהן הרוויחו מאות ואלפי שקלים (קנדאורוב מספר שהשבוע ביצע ארבע עיסקאות – שלוש הצליחו ואחת נכשלה), אבל כולם גם מספרים על הצורך להתמודד עם הכישלון, ללמוד ממנו ולהמשיך הלאה. קנדאורוב מעיד שהוא ממש נהנה לנתח גרפים: "אני יכול להסתכל על גרפים במשך שעות, הגרף מגלם הכל. אני יכול לדעת בעזרת הגרף מה באמת מתרחש במניה או בסחורה מסוימת וזה ממש מעניין אותי…" על השאלה אם אפשר לזהות סוחר טוב בשוק ההון ממש עם תחילת הלימודים בקורס, אומר שחר חן: "תלמיד שיהיה טוב במסחר והשקעות הוא תלמיד שמבין שהוא מתחיל מסע. התהליך לא מסתיים בקורס של 8 או 10 או 100 מפגשים – זוהי דרך חיים, שדורשת שינוי תודעתי ומחשבה מחוץ לקופסה. ההצלחה במסחר והשקעות בכלל היא מכלול, וסוחרים טובים באמת יפגינו מוטיבציה, משמעת, יכולת לדבוק בתכנית עבודה – ולא פחות חשוב – ישיגו לעצמם ליווי טוב, מדריך מקצועי ומנוסה שילווה אותם בצעדיהם הראשונים בעולם ההשקעות בשוק ההון". חן מחייך ומוסיף: "אין מחיר לזה שאני יכול לפתוח כל בוקר באימון שחייה בבריכת גורדון. אין מחיר לזה שאני יכול בצהריים, לשבת על כוס קפה טוב עם אשתי היקרה. אין לי בוסים שיגידו לי מתי לבוא ומתי ללכת".

חושבים ללמוד להשקיע בבורסה? קבלו ארבעה טיפים מנצחים

ניראה כי השקעה בשוק ההון, שנעשית באופן מושכל, עשויה להניב הכנסות פאסיביות של אלפי שקלים בחודש. ביקשנו משחר חן, אחד המרצים המבוקשים של מכללת פסגות, לפרוס בפנינו את ארבעת הטיפים החשובים למסחר רווחי בשוק ההון:

  • טפחו חוויה של וודאות – בכל עסקה שאתם מבצעים, וודאו שאתם סגורים על כל מרכיבי העסקה. רק כשתרגישו בטוחים בעסקה שאתם מבצעים, תוכלו לתת לה את הזמן הדרוש להוכיח את עצמה, ולא תנסו לברוח ממנה – גם אם בהפסד – בהקדם האפשרי.
  • דעו כמה כסף אתם יכולים להפסיד, או במילים אחרות – אל תסחרו בכסף פחדן. הסיכון בכל עמדה צריך להיות מדוד ומדויק כדי שאוכל לצמצם את הבלתי צפוי ככל הניתן.
  • לימדו להכין תכנית ולעבוד לפיה – שוב ושוב אני רואה סוחרים המבטאים לחץ אינטואיטיבי לסגור עסקאות מסיבות לא מוצדקות. חשוב לעבוד באופן מושכל ומתוכנן על מנת למקסם רווחים.
  • ואולי הכי חשוב – השיגו לעצמכם ליווי מקצועי. כי סוחר בלי ליווי הוא כמו תינוק חסר ישע (במילותיו של חן). ליווי של סוחר טוב, כזה שמעניק מטריה מקצועית, ניהולית ומנטלית לתלמיד שלו, מנטור שייתן מענה לדילמות שצצות, שיידע לדרבן לחמדנות ולרסן לשמרנות – זה מכפיל כוח משמעותי ביותר בדרך להצלחה.


לסיכום, אם גם אתם לא מרוצים מההכנסה שלכם ויש לכם את הדרייב להרוויח יותר, ייתכן מאד שלימודי מסחר עצמאי בשוק ההון הם אופציה מעולה ששווה לכם (מאד) לבדוק. בהצלחה.

דילוג לתוכן