האם זה הסוף לחגיגת הדרכונים הפורטוגלים – ולמה כדאי למהר?

את אחד מהיתרונות הרבים שבאחזקת דרכון זר, הרגשנו על בשרינו ממש עכשיו. בזמן שבעלי דרכון ישראלי בלבד נאבקו על פרוטות מהמדינה כמענק לקרונוה, הישראלים שבידהם דרכון נוסף קיבלו מיד ובקלות עם פרוץ המגפה סכומים גדולים במיוחד והמענק שהגיע להם ממשלת ישראל היה תוספת נחמדה לסכום המשמעותי יותר שקיבלו בזכות האזרחות הנוספת שלהם. 

מאז קום המדינה לכל אחד מאתנו הישראלים, יש חלום לקבל אזרחות נוספת. ואם אפשר שתהיה אירופאית אז מה טוב. 
בין היתרונות הרבים, דרכון אירופאי מאפשר לנו גם לעבוד חופשי או להקים עסק באירופה, להכנס לארה"ב בלי הצורך בהוצאת ויזה, לבקר במדינות שישראלים מוגבלים מלהיכנס, ליהנות מההטבות הסוציאליות הרבות והכי חשוב, הוא תמיד משאיר לנו או לילדנו את האופציה, רק את האופציה, פשוט לקום ולעזוב.

לאחרונה, נפתחה בפני המון ישראלים ההזדמנות להגשים את החלום ולקבל דרכון אירופאי ממש בקלות. 

אבל מסתבר שכדאי למהר, כי המציאות כנראה הולכת להשתנות. מה זה אומר ואיך בכל זאת תספיקו? תקראו

חלון ההזדמנויות ההיסטורי לצאצאי עדות המזרח!

הדרכון האירופאי הוא ללא ספק הדרכון הנחשק ביותר אצל הישראלים והמרדף אחריו מעסיק כבר שנים המון ישראלים שמבינים את היתרונות הרבים שבאחזקת דרכון נוסף. 
עד לא מזמן, מי שלא היה נצר למשפחה אשכנזית טהורה, כזאת שסבא וסבתא עלו מפולין או לפחות מרומניה, לא הרשה לעצמו אפילו לחשוב על דרכון אירופאי.
אבל עד היום, בזכות החוק הפורטוגלי החדש – המצב השתנה לחלוטין. פתאום, דווקא לצאצאים של יוצאי מרוקו, מדינות הבלקן, טורקיה, בולגריה, סוריה ועוד – הרבה יותר קל לקבל דרכון אירופאי.

למי יש זכות לדרכון ולמה כדאי למהר לפני שהחוק ישתנה?

לפני כשנתיים החליטה ממשלת פורטוגל לעשות שינוי בחוק העוסק במתן אזרחות ליהודים שהינם צאצאים של מגורשי ספרד וההחלטה הייתה פשוטה: כל מי שיכול להוכיח שמשפחתו גורשה במהלך "גירוש ספרד" למדינות אחרות כמו מרוקו, אלג'יר, טוניס, לוב, סוריה, טורקיה, בולגריה, איטליה, הולנד, מצרים ורשימה ארוכה מאוד של מדינות רבות אחרות, יוכל להגיש בקשה לזכאות לדרכון פורטוגלי ללא התחייבות.

אולם, מסתבר שלאור הביקוש הגדול, לאחרונה הועלתה בפרלמנט הפורטוגלי הצעת חוק להחמרת התנאים לקבלת אזרחות עבור הזכאים לכך לפי החוק המכונה "חוק היהודים הספרדיים". הצעת התיקון לחוק הועלתה על ידי המפלגה הסוציאלית השלטת והיא נתמכת על ידי רוב חברי הפרלמנט בפורטוגל. לפי הצעת החוק, מי שיבקש דרכון פורטוגלי יידרש לגור שנתיים בפורטוגל לפני שיוכל להגיש את הבקשה. אם הדבר יקרה וההצעה תתקבל – חלון ההזדמנויות עבור צאצאי ספרד יסגר, שכן מעטים מהם יהיו מעוניינים להעתיק את מגוריהם לפורטוגל לתקופה של שנתיים. 

לעומת זאת, מי שמתחיל את התהליך עכשיו עדיין נהנה מהתנאים המקלים לקבלת האזרחות ואינו נדרש לעבור לגור בפורטוגל. לכן אם ברצונכם להספיק וליהנות מהתנאים המקלים לקבלת הדרכון, כדאי שתמהרו. לבדיקת זכאותכם ללא כל התחייבות לחצו כאן >>

מתוך כתבה שפורסמה בגלובס - מאי 2020

איך זה עובד? מה התהליך לקבלת דרכון פורטוגלי?

כל אחד יכול להגיש את הבקשה בעצמו מול הרשויות הפורטוגליות אבל על מנת להמנע מבירורקרטיה אין סופית מומלץ להיעזר ב"משרד מוסמך לקבלת אזרחות פורטוגלית בישראל",  המרכזים המוסמכים מהווים גורם מוסמך ויש בידיהם את הידע והניסיון להמציא את המסמכים הנדרשים ולנהל תהליך שנגמר בהצלחה.אם המשפחה שלך היא מהאזורים האלו ייתכן והמקור שלה הוא דווקא בספרד, משם גורשו היהודים לפורטוגל השכנה ואחר כך התפזרו באזור אפריקה ואירופה עד שהגיעו לישראל.

התהליך עם "משרד מוסמך" עובד על בסיס הצלחה

בשלב הראשון כל שעליכם לעשות זה בדיקת זכאות ראשונית חינם וללא כל התחייבות, בכך שתענו כבר עכשיו על מספר שאלות בסיסיות בלחיצה על הקישור הזה – בדיקת זכאות חינם

במידה ותמצאו זכאים בבדיקה החינמית הראשונית ותבחרו להמשיך בתהליך, תוכלו להתקדם לשלבים הבאים, התשלום בעבור עלויות קבלת האזרחות נעשים עפ״י שלבי ההתקדמות.
לדוגמא, במידה ולא עברתם את השלב הראשון והחשוב, שהוא הכרה על ידי הקהילה היהודית בכך שהנכם צאצאי למגורשי ספרד – כספכם יוחזר במלואו. במידה וקיבלתם את ההכרה מהקהילה, תוכלו להמשיך בתהליך. צריך לזכור שתהליך הוצאת האזרחות הוא עניין מורכב שדורש מספר בדיקות של ממשלת פורטוגל אודות האדם המבקש. בסופו של התהליך מקבלים תעודת לידה שהיא המסמך הרשמי להיותך אזרח מהשורה הראשונה, כאילו ממש נולדתם בפורטוגל.

להבדיל מחברות/גופים מסחריות ללא ידע משפטי, ישנה חשיבות מכרעת להגשת הבקשה בעזרת עורכי דין הבקיאים בחוק הפורטוגלי ויכולים למנוע טעויות העלולות להביא לסירוב הבקשה. משרד עורכי הדין תותי אשבל לדוגמא מציע מגוון יתרונות לעומת חברות אחרות: לקוחות המשרד לא נדרשים להביא אף מסמך, ולא מטורטרים ממקום למקום. נציגי המשרד "ירדפו" אחרי המסמכים בעבור הזכאים וידאגו להוריד את כל הטרחה מהגב שלכם ולפעול בשמכם בכל הערוצים.

אז מה בעצם נותן דרכון פורטוגלי?

פורטוגל היא חברה באיחוד האירופי כך שדרכון פורטוגלי פותח לך שער מלא לאירופה.
היתרונות העיקריים בדרכון אירופאי הם האפשרות לעבוד, ללמוד ולנסוע לארצות רבות בקלות רבה יותר. דרכון אירופאי מאפשר לך להגיע לכל מדינה באירופה, לעבוד בה, לשכור בה דירה, לפתוח בה חשבון בנק וליהנות מאין ספור הטבות סוציאליות ששמורות אך ורק לאזרחי מדינות אירופה. דרכון אירופאי מאפשר כניסה לארה"ב ללא ויזה וחוסך תורים ארוכים בשדות התעופה בכל מדינה אירופאית.
רק תדמיינו את הרגע הזה שבו החברים שלכם עומדים בתור המייגע לביקורת דרכונים ואתם מדלגים בקלילות לכיוון המסלול הריק של "לבעלי דרכונים אירופאים בלבד".

האם אתם זכאים לדרכון פורטוגלי?

הבסיס לקבלת דרכון פורטוגלי הוא היכולת להוכיח שהמשפחה שלך גורשה מספרד או הייתה חלק מהקהילה המגורשת בפורטוגל. הדרך הכי קלה להתחיל את הבירור הוא בעזרת בדיקת הזכאות החינמית שבקישור הזהאם תמצאו זכאים בבדיקה אתם ככל הנראה צאצאים של מגורשי ספרד ואתם אכן זכאים לקבלת דרכון.

מדוע חשוב להתחיל בתהליך כבר עכשיו?

כולנו יודעים כמה קל להחמיץ הזדמנויות. אבל כאשר מדובר בזכאות לדרכון הפורטוגלי – כל עיכוב קטן בהתחלת התהליך עלול להוביל לאובדן ההזדמנות של פעם בחיים.
הסיבה המרכזית נעוצה בכך שמדובר בהליך חקיקה פורטוגלי פנימי שתקף בשלב הזה לשנת 2020  – וכל שינוי קטן בהרכב השלטון במדינה, או החלטה על שינוי החוק –  עשוי לשנות את המצב ולבטל את האזרחות האירופאית. מלבד שינויי חקיקה בלתי צפויים, גם הנהירה ההמונית של הזכאים לקבלת הדרכון יוצרת עומס על הרשויות הפורטוגליות ועלולה להשאיר אתכם מחוץ למשחק.

מה ניתן לעשות כדי לא להחמיץ את ההזדמנות ההיסטורית?

פשוט מאוד, ברגע שהתחלתם את התהליך, אתם בפנים! גם אם אתם נמצאים רק בשלבים הראשונים של בדיקת הזכאות. התחילו את התהליך בהקדם ושריינו לעצמכם את הזכות לדרכון.

רוצה לדעת האם גם לך יש זכאות לדרכון פורטוגלי?
אנו מזמינים אותך לעשות את הצעד הראשון ולענות על שאלון קצר, כדי לבדוק את התאמתך. שנבדוק?

שינוי גודל גופנים
ניגודיות

לבדיקת זכאות חינם יש למלא את הפרטים הבאים: