הפרופיל הכלכלי של משפחות בישראל

(שנה גודל)
בחורה מופתעת מהחשבון החודשי

ההכנסה הממוצעת בישראל אל מול ההוצאה – האם זה מספיק?

ההכנסה הממוצעת למשפחה בישראל ללא ילדים היא קצת מעל 18,000 ש"ח ברוטו למשק בית (כלומר שתי משכורות) ומעל 21,000 ש"ח ברוטו למשפחות עם ילדים. סך ההוצאה המשפחתית הממוצעת בבית בלי ילדים, עמד על מעט יותר מ-14,000 ש"ח בשנת 2016, לעומת יותר מ-18,000 ש"ח עבור משפחות עם ילדים. בשני המקרים, ברור שההוצאה הממוצעת למשפחה גבוהה מההכנסה הממוצעת או לכל הפחות נושקת לה – מפני שההכנסות המוזכרות הן הכנסות ברוטו.

על מה הולך הכסף?

ההוצאה של משקי הבית מורכבת ממספר קטגוריות ראשיות, הנה הן לפניכם:

 • מזון – כמעט 16% מההוצאה
 • חינוך ותרבות – כמעט 15% מההוצאה
 • בריאות ושירותי רפואה – כ-6% מההוצאה
 • דיור – כ-24% מההוצאה
 • הלבשה והנעלה – כ-6% מההוצאה
 • עוד קטגוריות: תחזוקת הדירה, בידור ופנאי, תחבורה, תקשורת, ואחרים

 

איך אפשר לצמצם בהוצאות?

אם הגדלת ההכנסות אינה אפשרית, וההוצאות הממוצעות גדולות מן ההכנסות – זה אומר שעל מנת להתחיל "לנגוס" בפער בין ההכנסות להוצאות, אין מנוס מהקטנת ההוצאות. הנה כמה טיפים, רעיונות ואפשרויות לבחינת הקטנת ההוצאות שלכם, על מנת שגם אתם תוכלו להתרווח בתוך מסגרת ההכנסה החודשית שלכם, אולי אפילו לחסוך קצת:

 1. בדקו את ההוצאות על דיור
  האם ניתן לקצץ בהוצאות הדיור או האחזקה של הדירה? אולי תוכלו לגור בדירה זולה יותר או לחסוך על האחזקה, השיפוצים, וההוצאות הקבועות או המשתנות שאפשר לוותר עליהן.

 2. בדקו את הוצאות התקשורת שלכם
  לאחרונה, הוזלו משמעותית חבילות התקשורת, הכוללות סלולר, טלוויזיה רב ערוצית, אינטרנט, ובמיוחד חבילות טריפל וקוואטר הכוללות מגוון שירותים תחת קורת גג אחת. התייעלות בהוצאה על תקשורת עשויה לחסוך לכם אלפי שקלים בשנה – בדקו את חבילות התקשורת שלכם ואל תחששו מרגע המעבר, זה מסתכם ביום אחד של החזרת ציוד לחברה הישנה וביום אחד של התקנת התשתיות של החברה החדשה – ושווה הרבה מאוד כסף.

 3. בדקו את גובה המסים שאתם משלמים
  אומנם, במיסים כמו ארנונה ומסי עירייה כמעט ואין דרך לקצץ בתשלומים – אבל שימוש יעיל בחשמל, ובמים – עשוי לאפשר חיסכון משמעותי בהוצאות החודשיות. בדקו את הרגלי השימוש שלכם במזגנים, חימום וקירור הבית, הקפידו על כיבוי אורות ועוד. תופתעו כמה השינויים הקטנים הללו יכולים לעשות הבדל גדול.

   

דילוג לתוכן