אל תעשו את זה – עשר הטעויות הנפוצות בבניית תיק השקעות

(שנה גודל)

אל תהיו יותר מדי הרפתקנים

ג'ון בוגל, מהיזמים והמשקיעים האהובים בארה"ב, ייסד את הכלל "חסר את גילך מהמספר 100, על מנת לדעת כמה מתיק ההשקעות שלכם צריך להיות ספקולטיבי". ישנן מניות שהן נחשבות "מסוכנות" יותר – למשל, מניית טבע או מניית קוקה קולה, נחשבות מניות יציבה. מניות של חברות חדשות או מניות של חברות בשווקים לא יציבים, נחשבות מניות ספקולטיביות, שיכולות לקרוס או להימכר במחירים נמוכים משמעותיים מאלה בהם רכשתם את המניה – גם אם עברו רק יומיים. זוהי המשמעות של הנתח הספקולטיבי של תיק המניות שלכם, והוא צריך להיות קטן יותר, ככל שאתם משקיעים לתקופה קצרה (תוכלו להיות ספקולטיביים יותר אם אתם משקיעים לטווח ארוך, כי במקרים רבים ירידות שערים מתקנות את עצמן עם הזמן).

דרך אגב, הנתח הלא ספקולטיבי בתיק ההשקעות שלכם יכול להיות מניות בעלות סיכון נמוך – והוא גם יכול להיות השקעה באג"ח, בקרנות, או בכלים יציבים אחרים.

אל תשקיעו בחששנות

ביחד עם קביעת גובה הסיכון שאתם מוכנים לקחת על הכסף שלכם, השקיעו באומץ. יש משקיעים שגורסים, שחשוב לקבוע תאריך יעד להשקעה שלכם (למשל – תאריך היציאה שלכם לגימלאות, תאריך רכישת הדירה, וכדומה), ולהקטין את החשיפה בתיק ההשקעות ככל שהתאריך קרב. אם יש לכם תאריך כזה ואם לאו, אנחנו ממליצים להיכנס בסערה, לא להתעלם מתחושות הבטן ולהשקיע באומץ (תוך שאתם שומרים, כמעט מקדשים, את פרופורציות הסיכון שלכם!).

אל תשימו את כל הביצים בסל אחד

הגיוון שתיצרו בתיק ההשקעות שלכם ישמור אתכם מפני שגיאות יקרות. לכן, השקיעו בחוכמה, ופזרו את הסיכונים על פני מספר מכשירי השקעה. בחרו השקעה בחברות שונות, בסכומים שונים, ברמות סיכון ונזילות שונות, ואל תתפתו "לשים את כל הכסף" על מניה ששמעתם, או שתחושת הבטן שלכם אומרת, שהיא מניה ש"תעשה לכם קופה".

אל תעשו תמיד מה שכולם עושים – ואל תהיו "בתוך" המגמה

אם המניה נמצאת במגמת עליה – כבר פספסתם חלק מהרווח. לכן, אנחנו ממליצים שלא לקבוע לעצמכם כלל עבודה – להישמע למגמות. הפכו למשקיעים אינטואיטיביים וחכמים יותר, וזהו את המניה לפני שהתחילה את מגמת העלייה שלה.

את אותה ההמלצה אנחנו מספקים גם בעניין "גורואים", בעלי דעה והמלצות ממשקיעים מנוסים. גם אם למדתם לשמוע עצות בעניין השקעות – אנחנו ממליצים בכל פה לבדוק את ההמלצות שקיבלתם ובסופו של דבר, לקבל החלטה שלכם בעניין ההשקעה.

אל תהיו משקיעים של "טרנדים"

בניגוד למה שאולי מקובל לחשוב – השקעה בשוק ההון היא השקעה רווחית, בעיקר כשהיא מתוכננת ומבוצעת לטווח ארוך. גם אם חלק קטן מהתיק שלכם נשמר עבור השקעות הרפתקניות – עדיין חשוב שמרבית ההשקעה תנוהל ברמת סיכון סבירה. כשאתם בוחרים אפיקי השקעה, מניות או מכשירי השקעה – בחנו את ביצועיהם בהיסטוריה ואת סביבת הפעילות שלהם, ונסו לרכוש כלים לחזות כיצד יתנהגו בעתיד. רק פיתוח של כאלה כלים – אינטואיציות של משקיעים – יסייעו לכם לבחור "סוסים מנצחים" שיגזרו רווחים גבוהים לתיק ההשקעות שלכם.

דילוג לתוכן