DailyPost
close

מנכ"ל לשכת המסחר גרמניה ישראל: "גרמניה היא גן עדן למשקיעים"

"גן עדן בטוח" ו"אי של יציבות", כך מסביר גרישה אלרואי-אלוזר את הסיבות שבגללן המשקיעים הישראלים נוהרים להשקיע בנדל"ן של הידידה האירופאית הגדולה של ישראל.
פגשנו לריאיון את מנכ"ל לשכת המסחר ישראל-גרמניה ויצאנו עם תובנות חדשות ומפתיעות ובעיקר עם ביטחון להשקיע בגרמניה

(שנה גודל)

יכול להיות שזו העובדה שהעם הגרמני מורכב ברובו משוכרי דירות (כ-54%), יכול להיות שזה הכסף הגדול שמגלגל שוק הנדל"ן הגרמני (סכום ההשקעות בנכסי מגורים בגרמניה קפץ מ-13.3 ביליון אירו ב-2014 ל-23.3 ביליון אירו ב-2015) ויכול להיות שאלו תחזיות הכלכלנים המובילים בעולם לעליות מחירים ב-5 השנים הקרובות. מה שבטוח הוא שגרמניה מקבעת את עצמה כמעצמה של נדל"ן. בדיוק בגלל זה נפגשנו לשיחה עם אחד האנשים שמכירים מקרוב את הכלכלה הגרמנית, גרישה אלרואי אלוזר, מנכ"ל לשכת המסחר ישראל-גרמניה.

למה אתה חושב שיותר ויותר ישראלים משקיעים מעבר לים?  

"אחד הכלים הבסיסיים של אנשים שעוסקים בהשקעות, זה לפזר סיכויים. אתה לא שם הכול בתפוזים. אתה חייב להיות מגוון. ואם אתה עוסק בנדל"ן – לא תשים את כול מה שיש לך באותו מקום.
מה גם שישראל היא מקום עם רמת סיכון נדל"נית הרבה יותר גבוהה מגרמניה.
אני יכול לומר לך שהמשקיעים המוסדיים הגרמנים (בנקים, חברות ביטוח, וכו') לא משקיעים בישראל שידועה באי יציבות מסיבות ביטחוניות, שעלולות לערער את הכול ברגע אחד.
לעומת זאת המשקיעים המוסדיים הישראלים משקיעים בגרמניה. למה? כי זה מקום בטוח, אפשר לסמוך עליו מבחינה בטחונית ומבחינה חוקתית, זה מקום שאתה יכול לסמוך עליו שגם אם הממשלה תתפרק – יש המשכיות שלטונית והחוקים לא משתנים שם כל שני וחמישי. בשורה התחתונה גרמניה היא אי של יציבות.

תראי למשל את בריטניה אחרי ה"ברקזיט" – היא הפכה למקום ריסקי מבחינת השקעה. שלא נדבר על לונדון ופריז שהטרור משתולל בהן.
גרמניה מהבחינה הזו היא SAFE HEAVEN . ולראייה, בגרמניה יש המון אמריקאים, אנגלים, שוודים ואפילו דנים שמשקיעים את הפנסיות שלהם בגרמניה. בתקופה שאין במה להשקיע – דווקא בנדל"ן בגרמניה המשקיע מקבל תשואה של 4%-3% לפחות".

"גרמניה היא אי של יציבות" | גרישה אלרואי אלוזר

מה היתרון של להיות בעל נכס בגרמניה לעומת ישראל?

"בגרמניה יש לך אפשרות לקבל רשימות מסודרות עם היסטוריה של תחלופת הדיירים בדירה, כמה שילמו שכ"ד וכו' – אפשר ללמוד מזה המון: על יציבות השוכרים, על עליית המחירים, על התשואות, על האזור ועוד".

איך המשקיע הישראלי מתמודד עם המרחק ועם הבירוקרטיה הגרמנית?

"מה שמעניין הוא שדווקא למשקיע הישראלי יש יתרון בגרמניה בצורה של חברות ניהול ישראליות שעושות עבורו את כל העבודה ומביאות את הידע למקסום הנכס והתשואה.
בברלין למשל, בתחילת שנות ה-2000 קנו רק ב"מושה" – ולהיכנס לעסקת נדל"ן ב"מושה" כאדם פרטי זה מאוד בעייתי. כי מה בעצם אתה קונה? 1 חלקי 120 או 1 חלקי 150 ואז לנכס שלך אין גבולות ברורים, אין מספר דירה, זה לא מוחשי.
מה שחברות השקעה הישראליות עשו הוא להפוך את שוק הדיור מ"מושות" לדירות בודדות.
חברות הניהול יודעות איך לעשות את זה נכון, כך שבסופו של דבר המשקיע הבודד מקבל דירה בטאבו שנרשמת על שמו.

אבל היתרון שבעבודה עם חברת ניהול ישראלית לא נגמר כאן. לאחר רישום הנכס בטאבו, חברות הניהול עושות הכול בעבור המשקיע, החל בתיקונים הקטנים ועד לגביית דמי השכירות מדי חודש.
למעשה זאת השקעה נוחה יותר מאשר השקעה בנכס בישראל, בארץ כבעל נכס אתה מתמודד עם אין סוף של כאבי ראש – אתה צריך לדאוג לשוכרים, לתיקונים, לגבייה ולשימור הנכס וצריך להיות זמין להחלטות שנלקחות בוועד הבית לגביי שיפוץ הבניין, צביעת חדר מדרגות , תיקון מעלית וכו'.
לעומת זאת כבעל נכס בגרמניה אתה לא צריך להתעסק כמעט בכלום. חברות הניהול הישראליות מעסיקות אנשי מקצוע מקומיים – מאינסטלטורים ועד עורכי דין ולרובן משרדים גם בישראל כך שהכול מתבצע בשפה העברית".

איך אתה רואה את גרמניה בעוד 10 שנים מהיום? ב-2027?

"אני רוצה להתמקד דווקא בברלין – בעיר שלדעתי נגועה ב"תסמונת ירושלים" או כמו שראש העיר לשעבר של ברלין תיאר אותה: ענייה אבל סקסית.
בעוד עשור מהיום אני מאמין שהמגמה של העלייה במספר התושבים בברלין תימשך בעיקר על חשבון יתר הערים במזרח גרמניה. צעירים, סטודנטים, סטארט אפיסטים וחבר'ה שחושבים מחוץ לקופסה יעברו לעיר הגדולה. לדעתי הכיוון הולך לעיר של פחות משפחות (הילודה בגרמניה עומדת על 1.4 ילדים למשפחה בממוצע) יותר של אנשי צווארון לבן, אנשים שעובדים בממשלה, באוניברסיטאות, וגם משפחות חד-הוריות, משפחות של זוגות חד-מיניים, אנשי תרבות, יזמים ואוכלוסייה צעירה. כ-85% מהאנשים הללו הם שוק של שוכרים ולכן מי שמשקיע היום, מקבל נכס בטאבו שערכו רק הולך ועולה. במילים אחרות אם יש לך את הכסף – זה מקום טוב לשים אותו. אתה לא תאבד את הנכס שלך ולא את הערך שלו. ואם מישהו מחפש להבטיח את העתיד של הילדים שלו או תשואה לפנסיה – זה בהחלט רעיון מצוין".

לסיכום, אם יש לכם 90 אלף יורו פנויים להשקעה ואתם מחפשים אפיק שיניב תשואה ראויה בסיכון נמוך, רכישת נכס בכלכלה הצומחת והיציבה באירופה – בגרמניה – היא ההשקעה בשבילכם.

מעוניין לשמוע פרטים נוספים על רכישת נכס מניב בגרמניה? השאר מספר פרטים ויועץ נדל"ן יחזור אליך >>

הנני מאשר קבלת חומר שיווקי בכפוף לתקנון

למעלה Page
שינוי גודל גופנים
ניגודיות