סביבת הלימוד של העתיד – הכיתה העתידנית של הנכדים שלנו

[vc_row][vc_column][vc_column_text]המטרה – להכין היטב את הדורות הבאים לחיים בעולם שאת אופיו, על ההזדמנויות שיטמון בחובו והכישורים שיידרשו כדי לנצלן, קשה להעריך.
בחברת מיקרוסופט פועל סמנכ"ל שתחום האחריות שלו הוא פיתוח ושיווק מוצרים המיועדים לשימוש בתחום החינוך ועל ידי מערכות חינוך (או במילים אחרות – לומדות ותוכנות לשימוש בכיתות ובסביבות לימוד). מיקרוסופט היא חברת התוכנה הגדולה בעולם וככזו, יש לה תפקיד מרכזי בעיצוב סביבת הלימוד של העתיד.
דרך טובה לזכות בהצצה אל כיתת הלימוד של העתיד (שהוא אולי קצת פחות רחוק ממה שלעיתים נדמה לנו….) היא להתוודע לדרך שמתווה אנתוני סאלסיטו המשמש, נכון לסוף שנת 2016, סמנכ"ל החינוך במיקרוסופט.

ספרים דיגיטליים שיידעו מה התלמיד כבר קרא בעבר

אם תזכירו לסמנכ"ל החינוך במיקרוסופט שממשלות במדינות שונות ברחבי העולם, ישראל בכללן, הציבו לעצמן כמטרה לצייד כל תלמיד במחשב (תוכניות בסגנון "מחשב לכל תלמיד") הוא וודאי יצחק. לדבריו תוכניות כגון אלה הן ההוכחה לכך שהטכנולוגיה מתקדמת בקצב שגופים מנהליים מתקשים להדביק. תלמידי העתיד, כך צופה מר סאלסטינו, ישתמשו בספרים דיגיטליים חכמים על גביהם יתנהל מעקב אחר החומרים שהתלמיד כבר נחשף אליהם. ספרים כאלה ידעו לקשר בין דברים שהתלמיד קורא כרגע לבין כאלה שכבר קרא אודותם, כך למשל אם לומדים בהיסטוריה על מלחמת העולם הראשונה הספר הדיגיטלי יזכיר לתלמיד מידע אודות הגיאוגרפיה של אירופה, מידע אליו כבר נחשף בעת שלמד על יבשת אירופה במסגרת שיעורי גיאוגרפיה.

שילוב יעיל של כלים מרובים

האתגר הגדול לדעת סאלסטינו, אתגר שחברות כגון מיקרוסופט יעשו הכול כדי להתמודד עימו, הוא שימוש יעיל במגוון גדול של כלים במקביל. ידע מצוי בכל מקום, הלימוד בעתיד לא יהיה תחום אל בין כתליהם של מוסדות הלימוד. תפקידם של המורים כבר לא יהיה העברת חומר לפי סיליבוס מסוים אלא עידוד התלמיד לחקור ולהתפתח. התלמידים יוכלו להשתמש בשלל כלים שהטכנולוגיה של המחר תציע, החל ממשקפי מציאות מדומה, דרך מני מחשבים הניחנים באינטליגנציה מלאכותית וכלה בשלל אמצעים דיגיטליים לביטוי יצירתיות.
כדי להעניק את החינוך הטוב ביותר לתלמידים בעתיד יהיה צורך לאפשר למורים לעקוב במרוכז אחר המסלול הלימודי הייחודי שהתלמיד מנתב לעצמו תוך שהוא בוחר בין שלל הכלים העומדים לרשותו.

אין ספק שהטכנולוגיה מציידת אותנו כחברה ואת המורים בפרט באמצעים רבי עוצמה אשר בכוחם לסייע להתמודד עם אתגר הכנתם של ילדי העתיד לחייהם כבוגרים, עם זאת תידרש פתיחות ונכונות לערוך שינויים מרחיקי לכת, זאת משום שתפקידם ואופן התנהלותם של מוסדות החינוך עומד להשתנות בשני העשורים הקרובים יותר משהשתנו בשלוש מאות השנים האחרונות גם יחד.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row el_class="related"][vc_column][pw_vc_grid pw_title="אולי יעניין אותך גם:" pw_grid_desktop_columns_count="pl-col-md-3" pw_grid_tablet_columns_count="pl-col-sm-6" pw_grid_mobile_columns_count="pl-col-xs-6" pw_teasr_layout_img="image|link_post,title|link_post" pw_excerpt_length="0" pw_hide_date="on" pw_show_overlay="yes" pw_show_zoom_icon="yes" pw_show_link_icon="yes" pw_grid_author="yes" pw_grid_tags="yes" pw_border_top_size="0" pw_border_right_size="0" pw_border_bottom_size="0" pw_border_left_size="0" pw_title_font_family="inherit" pw_title_font_size="14" pw_meta_font_family="inherit" pw_meta_font_size="12" pw_meta_color="#000000" pw_excerpt_font_family="inherit" pw_excerpt_font_size="11" pw_query="size:4|order_by:date|post_type:post|by_id:15272,12859,11823,9509" pw_image_thumb_size="full"][/vc_column][/vc_row]

שינוי גודל גופנים
ניגודיות